ענבל בר-און, משרד עריכת דין
לפניות במיילצור קשר

אקטיביזם משפטי

משרדנו עושה מאמצים למנף הליכים משפטיים מסוימים לצורך שינוי חברתי, לטובת החברה כולה. משפט הוא גם כלי לשינוי חברתי. במשרדנו רואים רחוק, גם לאופק של חזון חברתי: לא רק התיק הספציפי הזה, אלא כיצד הלכה כזו או תקדים כזה יכול לשרת ציבור שלם של אוכלוסייה מוחלשת, נפגעת ומודרת.

 

לדוגמא: תחום האשפוז הכפוי הינו אחד התחומים אשר במסגרתו מתקיימות הפרות קשות של זכויות אדם, לא רק מעצם תנאי האשפוז הקשים והמשפילים, אלא גם מעצם שלילת החירות בשעה שלאדם עומדת חזקת החפות.

 

על פי הנורמה המשפטית הנוהגת, הדרך היחידה להימנע מאשפוז כפוי היא רק בדיעבד, היינו, אך ורק כ-5 ימים לאחר שהאדם אושפז בכפייה, הוא יכול להופיע בפני ועדת ערר ולשטוח את טענותיו (גם זה בערבון מוגבל, אך זהו עניין למאמר נפרד). משרדנו סבור כי כל אדם זכאי להתגונן בפני הסנקציה הקשה של אשפוז כפוי *בטרם* היא מתרחשת, שכן כל יום וכל שעה באשפוז כפוי מיותר, מהווה כליאת שווא וטראומה ארוכת טווח.

 

לפיכך משרדנו נאבק לא אחת בערכאות המשפטיות לצורך יצירת תקדים משפטי ולפיו ניתן יהא להתנגד לאשפוז כפוי מראש, ולא רק בדיעבד. התקדים אשר אנו מנסים ליצור מעוגן ברציונאלים משפטיים מבוססים ואיתנים, בסעיפי חוק ובעקרונות יסוד של שיטת המשפט, אך בתי המשפט השמרנים עדיין מפגינים רתיעה. היות ומשרדנו הציב לעצמו חזון זכויות אדם ארוך טווח, נמשיך וניאבק בכל דרך חוקית ומשפטית להרחבת ההגנה החוקית על זכויות היסוד של הפרט.

 

דוגמא נוספת: מטרד רעש הופך את חייו של אדם לגיהנום עלי אדמות. אדם אשר מנסה להתקשר למשטרה ולבקש סעד, מוצא את עצמו חסר אונים, לא רק אל מול מטרדי הרעש, אלא גם אל מול אוזלת ידה של המשטרה, "סדרי עדיפויות" של השוטרים, בורותם בחוק, זלזולם באזרח הקטן, ועוד. משרדנו מנסה לייצר תקדים של סנקציה אזרחית על רשויות אכיפת החוק אשר מפקירות את האזרחים למטרדי רעש. 

רשמים מכנס אמצעי כפייה באשפוז פסיכיאטרי מיום 31.10.18

רשמים מכנס אמצעי כפייה באשפוז פסיכיאטרי מיום 31.10.18

ביום 31.10.18 קיימה וועדת "פסיכולוגיה פסיכיאטריה ומשפט" מטעם לשכת עורכי הדין כנס אשר דן באמצעי כפייה באשפוז פסיכיאטרי (קשירות, בידודים, קשירה כימית באמצעות מינון חריג של תרופות), ואשר נקרא "אמצעי כפייה באשפוז פסיכיאטרי - לקראת עידן חדש?". כידוע, הנושא עלה לכותרות בשנתיים האחרונות, תודות לסיקורים של קרן נויבך ב"סדר יום" ותודות לדו"ח "שוברים קשירה" מטעם ארגון "בזכות". להלן רשמיה של עו"ד ענבל בר-און מן הכנס.

קרא עוד

אודות המשרד

משרד עריכת הדין ענבל בר-און עוסק במשפט המנהלי ובנקודות המפגש של האזרח הקטן עם הרשות או עם גופים גורמים עתירי כוח (הידועים גם כ"גופים דו מהותיים").

המשרד עוסק בעיקר בתחום הפסיכיאטריה והמשפט, עם דגש על אשפוז בכפייה, ערר וערעור על אשפוז בכפייה, תביעות נזיקין בגין אשפוז בכפייה, מניעה משפטית של אשפוז בכפייה, ועוד.

גם כשאנו עוסקים בתחומי המשפט האזרחי, הדגשים הינם על יחסי האזרח והרשות: תביעות נזיקין כנגד רשויות שלטוניות בגין עוולות חוקתיות, התגוננות מפני תביעות השתקה של רשויות מקומיות, ועוד. 

אתר זה עדיין מצוי בשלבי בנייה, לפיכך הנכם מוזמנים להמשיך ולהתעדכן מפעם לפעם בעמודים חדשים ובמאמרים חדשים.

תחומי עיסוק

  • מטרדי רעש
  • פסיכיאטריה ומשפט (אשפוז בכפייה)
  • משפט מנהלי
  • דיני לשון הרע והגנת הפרטיות
  • נזקי גוף
  • נכי צה"ל

צור קשר

050-4421948*

דוא"ל: [email protected]