ענבל בר-און, משרד עריכת דין
לפניות במיילצור קשר
מעצרים מנהליים - גם בתוך הקו הירוק

מעצרים מנהליים - גם בתוך הקו הירוק

מעצרים מנהליים, בהיקף גדול בהרבה, מתקיימים בתוך הקו הירוק, בתוכה של מדינת ישראל. ולא, אני לא מדברת על מעצרים מנהליים של פעילי ימין. אני מדברת על מעצרים מנהלים של אנשים אשר מעולם לא ביצעו עבירות, אבל חירותם נשללת בצורה החמורה, הקשה והכואבת ביותר, אך ורק משום אישיותם, אורחות חייהם, מחשבותיהם, רגשותיהם, עמדותיהם, יחסיהם עם סביבתם וכדומה. 

קרא עוד

אשפוז כפוי של קטינים - האם חוקתי?

אשפוז כפוי של קטינים - האם חוקתי?

במאמרי "חוק לא חוקתי" המחשתי כיצד אשפוז כפוי- הננקט מכוח חוק שנחקק בשנת 1991, אינו חוקתי, שכן הוראותיו אינן עומדות בעקרונות יסוד חוקתיים, והוא סותר את עיקרון שלטון החוק.

האם אשפוז כפוי של בני נוער, אשר מוסדר בסעיף 3 לחוק הנוער, עומד במבחנים חוקתיים? התשובה היא בשלילה. 

קרא עוד

מבחן הראיה המנהלית

מבחן הראיה המנהלית

בבואה של הרשות לקבל החלטה, עליה לאסוף נתונים, להחליט מהם הנתונים הרלוונטיים, והאם הם מבוססים: ככל שהמעשה השלטוני פוגע בזכויות הפרט, כך על התשתית הראייתית שעליה מושתת מעשה זה - להיות מבוססת יותר. מבחן הראיה המנהלית גובש ע"י השופט יצחק זמיר, בפסק הדין בעניין יורונט. 

קרא עוד

עיקרון חוקיות המנהל

עיקרון חוקיות המנהל

עיקרון חוקיות המנהל פירושו, כי לאזרח מותר לעשות הכל, למעט מה שנאסר עליו בחוק, ולמדינה (ולרשות, ולמשטר) אסור לעשות דבר, אלא אם כן הדבר הותר לה מפורשות בחוק. 

קרא עוד

זכות השמיעה

זכות השמיעה

כות השמיעה מטילה על רשות שלטונית, בטרם תפגע בזכותו של פלוני, לאפשר לו לטעון כנגד פגיעה זו. לזכות השמיעה שני היבטים: פאסיבי - היינו, הזכות לעיין במידע, אשר על תשתיתו שוללת הרשות את הזכות מפלוני ואקטיבי - קרי - הזכות לטעון בפני הרשות, בכתב או בעל פה.

קרא עוד

כללי המשפט המנהלי

כללי המשפט המנהלי

כללי המשפט המנהלי נועדו להגן על הפרט מכוחה העודף של הרשות השלטונית. כללים אלו הינם נגזרת של חובת ההגינות השלטונית כלפי הפרט, שכן הרשות השלטונית הינה נאמנת הציבור, ואין לה - ולא כלום משל עצמה

קרא עוד

אודות המשרד

משרד עריכת הדין ענבל בר-און עוסק במשפט המנהלי ובנקודות המפגש של האזרח הקטן עם הרשות או עם גופים גורמים עתירי כוח (הידועים גם כ"גופים דו מהותיים").

המשרד עוסק בעיקר בתחום הפסיכיאטריה והמשפט, עם דגש על אשפוז בכפייה, ערר וערעור על אשפוז בכפייה, תביעות נזיקין בגין אשפוז בכפייה, מניעה משפטית של אשפוז בכפייה, ועוד.

גם כשאנו עוסקים בתחומי המשפט האזרחי, הדגשים הינם על יחסי האזרח והרשות: תביעות נזיקין כנגד רשויות שלטוניות בגין עוולות חוקתיות, התגוננות מפני תביעות השתקה של רשויות מקומיות, ועוד. 

אתר זה עדיין מצוי בשלבי בנייה, לפיכך הנכם מוזמנים להמשיך ולהתעדכן מפעם לפעם בעמודים חדשים ובמאמרים חדשים.

תחומי עיסוק

  • מטרדי רעש
  • פסיכיאטריה ומשפט (אשפוז בכפייה)
  • משפט מנהלי
  • דיני לשון הרע והגנת הפרטיות
  • נזקי גוף
  • נכי צה"ל

צור קשר

050-4421948*

דוא"ל: [email protected]